“Με απόφαση της υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων Σοφίας Ζαχαράκη καθορίστηκαν οι σχολικές μονάδες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που εντάσσονται στις Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας(ΖΕΠ), όπου δύνανται να λειτουργήσουν τάξεις μαθητών/τριών προερχόμενων από ευάλωτες κοινωνικές ομάδες ή με πολιτισμικές και θρησκευτικές ιδιαιτερότητες κυρίως όμως προσφυγόπουλων για το σχολικό έτος 2019-2020…”, αναφέρθηκε μεταξύ άλλων σε αθηναικά ΜΜΕ
Τα σχολεία στην Κορινθία είναι τα εξής:
![](http://korinthiannews.gr/wp-content/uploads/2019/10/0-8.jpg)
![](https://korinthiannews.gr/wp-content/uploads/2023/09/panagakis-scaled.jpg)